9 lutego w naszym przedszkolu gościliśmy niezwykłe zwierzątko, które przyjechało ze swoją właścicielką ze Świdnika. To mały ssak drapieżny należący do rodziny mangustowatych, zamieszkujący południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari.
Smukła sylwetka, wierzch ciała jasnobrązowy z czarnym, poprzecznym pręgowaniem. Głowa biała, uszy czarne. Ogon żółty o czarnym końcu. Rozmiary długość ciała: 25-35 cm długośść ogona: 17-25 cm
Pożywienie: Wszystkożerna, zjada bezkręgowce, ale również gady, ptaki i drobne ssaki. Ulubionym jej przysmakiem jest skorpion.
Tryb życia Prowadzi dzienny tryb życia, zazwyczaj w grupach zajmujących określone terytorium. Co najmniej jeden z członków grupy zajmuje pozycję w najwyższym punkcie terenu i pełni wartę. W razie niebezpieczeństwa strażnik wydaje odpowiedni do zagrożenia dźwięk, na który stado odpowiednio reaguje. Na terenie otwartym kopie nory, lecz gdy jest to możliwe, korzysta ze skalnych szczelin. Surykatka żyje średnio 7 lat. Wykorzystanie przez człowieka młode surykatki łatwo oswoić. Oswojone surykatki potrafią załatwiać się na żwirek, oraz grać w piłkę. Ponadto potrafią odnaleźć swoja właścicielkę na plaży wśród wielu plażowiczów.

Te i wiele innych bardzo ciekawych informacji usłyszały przedszkolaki podczas wspaniałego spotkani. Ponadto każdy mógł surykatkę dotknąć i zrobić sobie zdjęcie. To była naprawdę super przygoda z żywym zwierzątkiem, widzianym dotychczas tylko w telewizji lub zoo.